W Polsce od 1999r.. Zasadnicza część zadań administracyjnych, niemająca znaczenia ogólnokrajowego, jest realizowana przez samorząd terytorialny.Charakterystyka.. Materia (obligatoryjna) statutów jednostek samorządu terytorialnego i statutów związków jednostek samorządu terytorialnego .387 Tabela 30.Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej, a obecny podział jednostek samorządu terytorialnego w Polsce jest wynikiem decentralizacji.. JST mogą powoływać do życia instytucje komercyjne - spółki, lecz możliwości ich tworzenia są ograniczone do ściśle określonych przypadków.. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina - czyli wspólnota samorządowa (ogół mieszkańców gminy) .Działalność jednostek samorządu terytorialnego nadzorują właściwe organy kontroli.. Dochodami jednostek samorządu terytorialnego mogą być dotacje celowe z budżetu państwa na: 1) zadania z zakresu administracji rządowej oraz na inne zadania zlecone ustawami; 2) zadania realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego na mocy porozumień zawartych z organami administracji rządowej; Najważniejszymi dochodami własnymi gmin są: wpływy z podatków lokalnych (np. od nieruchomości, rolny, leśny, od środków transportowych, spadków i darowizn, czynności cywilnoprawnych);2. istnieje dwustopniowy podział terytorialny - na województwa i gminy..
Jakie są rodzaje zadań samorządu terytorialnego?
Te drugie dotyczą zbiorowych potrzeb określonej wspólnoty (gminnej, powiatowej, wojewódzkiej).. 167 ust.. Samorząd terytorialny na poziomie gmin reaktywowano w 1990 r., a następnie rozbudowano poprzez powołanie powiatów i województw, które zaczęły funkcjonować od 1999 r.Jednostki samorządu terytorialnego w Polsce wykonują część zadań publicznych, uczestnicząc w sprawowaniu władzy publicznej.. Oznacza to, że mieszkańcy zorganizowani we wspólnotę samorządową, zaspokajają swoje podstawowe potrzeby sami, wybierając w tym celu władze, których zadaniem jest takie prowadzenie spraw, by było ono zgodne z potrzebami lokalnej wspólnoty.Samorząd terytorialny realizuje swoje zadania, tworząc jednostki organizacyjne należące do sektora finansów publicznych, takie jak jednostki budżetowe funkcjonujące w ramach gospodarki budżetowej oraz jednostki funkcjonujące w ramach gospodarkiSamorząd terytorialny - organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę i względnie samodzielnie decydują o realizacji zadań administracyjnych, wynikających z potrzeb tej wspólnoty na danym terytorium i dozwolonych samorządowi przez ustawy, pod określonym ustawowo nadzorem administracji rządowej.NIE..
W roku 1933 ujednolicono strukturę samorządu terytorialnego na terenie całego kraju.Art.
Jakie są rodzaje zadań samorządu terytorialnego?. Zadania własne wykonywane są w imieniu danych jednostek samorządu i na ich odpowiedzialność.Województwo jak pozostałe jednostki samorządu terytorialnego ma swoje zadania.. Samorząd terytorialny oznacza prawo i zdolność społeczności lokalnych do kierowania i zarządzania częścią spraw publicznych na ich własną odpowiedzialność i w interesie ich mieszkańców w granicach określonych prawem.. Prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na podstawie budżetu.Samorząd terytorialny wykonuje wielostronne zadania, określone przez ustawy, związane z podnoszeniem stanu gospodarczego, kulturalnego i zdrowotnego danego terenu.. 2 ustawy o finansach publicznych, stanowi, że wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego, mogą służyć wyłącznie sfinansowaniu zadań publicznych tej jednostki, wynikających z przepisów prawa.. domniemania kompetencji (domniemania zadań)na rzecz całego samorządu terytorialnego (art. 163 Konstytucji), a następnie "na niższym piętrze" ustanowienie takiego domniemania na rzecz gminy oraz nazwanie gminy podstawową jednostką samorządu terytorialnego (art. 164 ust..
Jednostka samorządu terytorialnego jest to lokalna lub regionalna wspólnotą samorządową.
Jednostki te są samodzielne i autonomiczne w działaniu w sferze spraw publicznych o znaczeniu lokalnym.. Środki na ich realizacje zapewniane są przez organy administracji rządowej.. W Polsce samorząd terytorialny kształtował się w czasach zaborów, jego działalność przypadła na lata 1919- 1939.. - Rodzaje samorządu: terytorialny - - Pytania i odpowiedzi - WOSterytorialny - dotyczący wspólnoty osób zamieszkujących dane terytorium funkcjonalny - dotyczący wspólnoty osób opartej na więzi pracy, wykonywania zawodu lub innej działalności: samorząd adwokacki samorząd radców prawnych samorząd sędziowski samorząd prokuratorski samorząd notarialny samorząd lekarski samorząd rzemieślniczy samorząd akademicki samorząd uczniowski samorząd rolniczy Samorządy można podzielić również na samorząd oparty na substracie majątkowym .Zgodnie z ustawami, jednostki samorządu terytorialnego wykonują zadania w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.. Uprowadzanie w niewolę ludzi przez Tatarów a następnie sprzedawanie ich na targach niewolników 2.. Nie zalicza się do wydatków jednostek samorządu terytorialnego środków przeznaczonych na spłatę zobowiązań z .samorządu terytorialnego i organy ich związków .385 Tabela 29.. Samorząd terytorialny powstał zgodnie z zasadą centralizacji, czyli koncentracji władzy w rękach organów centralnych..
Jednostki samorządu terytorialnego mogą powierzać wykonanie swych zadań związkom ...Gmina i jej zadania.
Wyprawy Polaków mające na celu zdobycie tronu moskiewskiego w imieniu rzekomo ocalałego syna Iwana .Ustawa o sam.. Jednym z ich charakterystycznych uprawnień jest stanowienie aktw prawa miejscowego.. Jednostki samorządu terytorialnego są od siebie niezależne i wykonują odrębne zadania.Zadania własne jednostki samorządu terytorialnego w zakresie: 1) gospodarki mieszkaniowej i gospodarowania lokalami użytkowymi, 2) dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,Zasady działania.. Zasadniczym zadaniem samorządu jest określenie strategii rozwoju województwa oraz prowadzenie polityki rozwoju województwa.. Nale żą do nich: o utrzymanie dróg, ulic i placów, sieci wodoci ągowej i kanalizacji1.. l i 3 Konstytucji).. Poza podziałem zadań jednostek samorządu terytorialnego ze względu na kompetencje (własne, zlecone, powierzone) można również wyróżnić podział ze względu na: 1. charakter: • zadania bezpośrednie , które bezpośrednio wpływają na zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej (np. utrzymanie zieleni miejskiej),Nie są to bezpośrednio zadania samorządu terytorialnego lecz są to zadania z zakresu administracji rządowej.. W porozumieniu określa się przedmiot i zakres realizowanych zadań, prawa i obowiązki podmiotów, które je realizują oraz zasady sprawowania kontroli nad ich poprawną realizacją.Poszczególne jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) wykonują zadania zlecone przez administrację publiczną, jak i własne.. Jednostki prowadzą swoją działalność we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.W Polsce (na wzór innych krajów kontynentu europejskiego) tylko część zadań lokalnych i regionalnych jest realizowana przez agendy administracji rządowej, które bezpośrednio (hierarchicznie) podlegają Radzie Ministrów, Premierowi bądź poszczególnym ministrom.. gmin.. określa dwa rodzaje zadań które może wykonywać gmina: - zadania własne, którymi są zadania mające na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty; - zadania zlecone - są to zadania z zakresu administracji rządowej, a także z zakresu organizacji przygotowań i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów.Jednostki samorządu terytorialnego są powołane przez prawo do wykonywania zadań publicznych poprzez sprawowanie władztwa admini- stracyjnego przez odrębne od państwa podmioty prawne, które z kolei w swejtzw..